Turşu

Türk sofrasının geleneksel tatlarından biri olan turşu, sebze ve meyvelerin tuz ve sirke karışımı içinde fermente edilmesi, yani salamura içinde bir tür mayalanması işlemidir.

 

Turşunun Faydaları: Türk mutfak kültürünün bir parçası olan turşunun sağlık açısından da önemli işlevleri vardır. Suyu iştah açıcı özelliği ve pek çok hastalığa karşı koruyucu ve mide dostu olduğu bilinmektedir.

 

Sebze ve meyvelerden çok farklı çeşitleri yapılan turşuların tam bir doğal şifa kaynağı olduğu ortaya çıkmıştır. Uzmanlar mevsiminde toplanan salatalık, lahana, kereviz yaprağı, domates, biber, soğan, sarımsak, armut, kavun, enginar, elma, kiraz, vişne, ayva gibi sebze ve meyvelerden imal edilen turşuların her çeşidinin sağlık açısından çok önemli işlevlere sahip olduğunu söylüyorlar.

 

Ayrıca turşu ve turşu suyu magnezyum, demir, potasyum, kalsiyum, çinko gibi insan bedeni için önemli olan mineralleri bünyesinde bolca barındırır.

 

Mevsiminde toplanan meyve ve sebzeleri geleneksel işleme yöntemleri, modern ve hijyenik üretim teknolojileri ile harmanlayıp, en doğal lezzetleri hiç bozmadan dalından sofralarınıza taşıdık.

 

Ürünlerimiz sizlere sağlıklı, lezzet dolu bir deneyim sunacaktır. Afiyet Olsun…